Πρόγραμμα Voucher για ανέργους 18-24 ετών
28/04/2015
Εμφάνιση όλων

Πρόγραμμα Voucher για ανέργους 25-29 ετών

Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις υποβάλλονται από 07 Αυγούστου έως 18 Σεπτεμβρίου.

Λόγω των πολλών ερωτημάτων που μας κάνετε σχετικά με το νέο πρόγραμμα Voucher 25-29 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ΔΕΝ παίζει ρόλο ο χρόνος εισαγωγής των στοιχείων στο ηλεκτρονικό σύστημα (χρόνος υποβολής της αίτησης) αλλά έχει ιδιαίτερη σημασία η ΣΩΣΤΗ συμπλήρωση των πεδίων. Θα σας συνιστούσαμε προτού υποβάλετε την αίτησή σας να ενημερωθείτε από κάποιον εκπαιδευτικό μας σύμβουλο στην Τρίπολη & στο Άστρος.

Δόθηκαν οι διευκρινήσεις από το Υπουργείο Εργασίας όπως σας είχαμε ενημερώσει:

1. Ως εισόδημα αναγράφουμε το Συνολικό Ατομικό ή Οικογενειακό Εισόδημα οικονομικού έτους 2014 όπως αυτό αποτυπώνεται στον πινάκα Γ2 της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα).
2. Σχετικά με τους αιτούντες
που δεν έχουν οι ίδιοι υποχρέωση υποβολής δήλωσης (π.χ. πρόσωπα τα οποία δηλώνονται στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος ως προστατευόμενα μέλη) δηλώνεται το συνολικό οικογενειακό εισόδημα της πατρικής οικογένειας.

Σύμφωνα με το σχέδιο η δράση αφορά 30.000 άνεργους νέους ηλικίας από 25 μέχρι 29 ετών (γεννημένοι από 01/01/1985 έως 31/12/1989), εκ των οποίων:

• 12.000 θα είναι απόφοιτοι Πανεπιστημίων /ΤΕΙ
  • 18.000 θα είναι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Η δράση επίσης περιλαμβάνει:

Το εκπαιδευτικό επίδομα θα είναι:

α) Για τους αποφοίτους Πανεπιστημίων/ΤΕΙ 2.550€ (συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων)

β) για τους αποφοίτους Δευτεροβάθμιας/Μεταδευτεροβάθμιας 2.280€  (συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων)

Η επιλογή των συμμετεχόντων και η εγγραφή τους στο Μητρώο Ωφελουμένων θα γίνει με μοριοδότηση, βάσει των παρακάτω κριτηρίων:

1. Διάρκεια συνεχόμενης ανεργίας,

2. Το συνολικό εισόδημα όπως αποτυπώνεται στον πινάκα Γ2 της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα). Ως ατομικό εισόδημα, νοείται το εισόδημα του υπόχρεου σε περίπτωση που υποβάλλει μόνος του φορολογική δήλωση (π.χ. άγαμος, μονογονέας, διαζευγμένος). Ως οικογενειακό εισόδημα, νοείται το εισόδημα του υπόχρεου, της συζύγου και των εξαρτώμενων μελών του.

3. Συμμετοχή ωφελουμένων σε αντίστοιχες δράσεις.

Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις υποβάλλονται από 07 Αυγούστου έως 18 Σεπτεμβρίου.

Εξασφαλίστε 100% Επιδοτούμενη Πρακτική Άσκηση στην Εταιρεία σας μέσω του Προγράμματος Voucher Ανέργων έως 29 ετών

Το πρόγραμμα έχει κλείσει

Αφήστε μια απάντηση