Voucher Τουρισμού 2015 για ηλικίες 18-29 ετών

λεπτά

δευτερόλεπτα

Online αίτηση Voucher  Online αίτηση για επιχειρήσεις

Νέο  VoucherΤουρισμού  για ανέργους ηλικίας από 18 έως 29 ετών.

Υποβολή αιτήσεων : 02/07/201530/07/2015

Στην Περιφέρεια Ηπείρου ο αριθμός των ωφελούμενων ανέρχεται σε 350 ανέργους νέους (49 ΑΕΙ/ΤΕΙ και 301 απόφοιτοι υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης)

Αντικείμενο δράσης

Σύμφωνα με την προκήρυξη, το πρόγραμμα Voucher Τουρισμού 2015 περιλαμβάνει:

–      Θεωρητική κατάρτιση διάρκειας 80 ωρών.

–      Πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις του Τουριστικού τομέα στις οποίες δε συμμετέχει έμμεσα ή άμεσα το Ελληνικό Δημόσιο διάρκειας 420 ωρών.

–      Υπηρεσίες συμβουλευτικής υποστήριξης και καθοδήγησης.

–      Ασφαλιστική κάλυψη (στο ΙΚΑ) έναντι ασθένειας.

Εκπαιδευτικό Επίδομα

Όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα άνεργοι δικαιούνται εκπαιδευτικό επίδομα:

–      Οι πτυχιούχοι ΑΕΙ/ΤΕΙ: 2.458€ (400€ θεωρητική κατάρτιση και 2.058€ για την πρακτική άσκηση)

–      Οι απόφοιτοι υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης: 2.248€ (400€ θεωρητική κατάρτιση και 1.848€ για την πρακτική άσκηση)

Μοριοδότηση

Η επιλογή των νέων και η εγγραφή τους στο Μητρώο Ωφελούμενων θα γίνει, βάσει των παρακάτω κριτηρίων:

• Απόφοιτοι Πανεπιστημίων / ΤΕΙ

–      Συνολικό εισόδημα ατομικό, οικογενειακό ή της πατρικής οικογένειας(σε περίπτωση προστατευόμενου μέλους) – Οικονομικό έτος 2014

–      Βαθμός πτυχίου,

–      Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών (αν υπάρχει)

–      Πτυχίο Ξένων Γλωσσών (μέχρι 2, αν υπάρχουν)

–      Διάρκεια συνεχόμενης ανεργίας

Η μέγιστη προβλεπόμενη μοριοδότηση για κάθε ωφελούμενο αυτής της κατηγορίας είναι τα 120 μόρια.

• Απόφοιτοι Γυμνασίου – Λυκείου ( Ενιαίου – ΕΠΑΛ- ΕΠΑΣ) – Μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

–      Ηλικία

–      Τίτλος σπουδών αναγνωρισμένης σχολής τουριστικών επαγγελμάτων

–      Πτυχίο Ξένων Γλωσσών (μέχρι 2, αν υπάρχουν)

–      Διάρκεια συνεχόμενης ανεργίας

–      Τη συμμετοχή στο προηγούμενο Voucher Τουρισμού (πριμοδοτούνται με 15 μόρια όσοι δήλωσαν συμμετοχή αλλά δεν επελέγησαν).

Δικαιολογητικά συμμετοχής

Για την υποβολή της αίτησης συμμετοχής θα απαιτηθούν τα στοιχεία από τα παρακάτω δικαιολογητικά:

–      Δελτίο ταυτότητας – διαβατηρίου (επικυρωμένο).

–      ΑΦΜ – ΑΜΚΑ – Αρ. Μητρώου ΙΚΑ (αν υπάρχει)

–      Κάρτα ανεργίας.

–      Εκκαθαριστικό σημείωμα του οικ. έτους 2014.

–      Αποδεικτικό τίτλου σπουδών (Απολυτήριο Γυμνασίου / Λυκείου/ ΙΕΚ / ΤΕΙ / ΑΕΙ).

–      Τίτλος σπουδών σχολής επαγγελμάτων (αν υπάρχει).

–      Μεταπτυχιακό δίπλωμα (αν υπάρχει)

–      Πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών (αν υπάρχουν).

–      Λογαριασμό Τράπεζας (ατομικός ή κοινός λογαριασμός με πρώτο όνομα αυτού που υποβάλλει την αίτηση συμμετοχής).

Το Κέντρο Διά Βίου Μάθησης «ΕΞΕΛΙΞΗ», αδειοδοτημένο κέντρο επιπέδου 2, από τον ΕΟΠΠΕΠ με κωδικό πιστοποίησης 2000091, συμμετέχει στη δράση με τίτλο «Επιταγή Εισόδου για νέους έως 29 ετών σε Ιδιωτικές Επιχειρήσεις στον Κλάδο του Τουρισμού για Απόκτηση Εργασιακής Εμπειρίας».
(http://insete-training.gr/)

Δείτε εδώ τα προσφερόμενα προγράμματα κατάρτισης

Οι επιχειρήσεις πρακτικής δεν επιβαρύνονται οικονομικά !

Αν θέλεις να συμμετέχεις στο πρόγραμμα προσφέροντας θέση πρακτικής άσκησης, συμπλήρωσε τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος εδώ.

Έλα στο Κέντρο «ΕΞΕΛΙΞΗ» και βρες θέση πρακτικής σε επιλεγμένες Τουριστικές Επιχειρήσεις της περιοχής μας!!!

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Γέροντας Νίκος – Καββαδία Έφη